ЗВІТ ЗА 2022 РІК

ЗВІТ ЗА 2022 РІК

Звіт

про роботу «Інклюзивно-ресурсного центру» Гвардійської сільської ради Хмельницької області 

у 2022 році

Відповідно до рішення 22 сесії Гвардійської сільської ради від 20.10.2017 року № 16 створено Хмельницький районний інклюзивно-ресурсний центр Гвардійської сільської ради, який розташований за адресою Хмельницький р-н, с.Райківці, вул.Паркова,1. Рішенням сесії Гвардійської сільської ради від 23 листопада 2021 року № 10 «Про зміну назви та затвердження Статуту комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Гвардійської сільської ради Хмельницької області:

назву Хмельницький районний інклюзивно-ресурсний центр Гвардійської сільської ради змінено на «Інклюзивно-ресурсний» центр Гвардійської сільської ради Хмельницької області.

У зв'язку із зміною назви, було затверджено Статут у новій редакції, розроблено нові посадові інструкції на директора та фахівців ІРЦ, номенклатуру справ, інструкцію з діловодства, нові інструкції з охорони праці, пожежної безпеки, розпочато нові журнали реєстрації вхідної-вихідної документації, наказів, інструктажів, виготовлено нову печатку та ін. Сформовано папки відповідно до затвердженої номенклатури справ.

У своїй діяльності інклюзивно-ресурсний центр керується Конституцією України, Конвенцією про права осіб з інвалідністю, Законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про дошкільну освіту", Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр", іншими актами законодавства та Статутом.

Засновником «Інклюзивно-ресурсного центру» Гвардійської сільської ради є Гвардійська сільська рада.

Кадрове забезпечення ІРЦ

Відповідно до затвердженого штатного розпису на 2022 рік кількість відкритих ставок становить 10 одиниць, з них:

1 ставка – директора;

1 ставка – фахівця (консультанта) ІРЦ (вчителя-дефектолога);

2 ставки – фахівця (консультанта) ІРЦ (вчителя – логопеда);

2 ставки - фахівця (консультанта) ІРЦ (практичного психолога);

1 ставка - фахівця (консультанта) ІРЦ (вчителя-реабілітолога);

0,5 ставки – головного бухгалтера;

0,5 ставки – медичної сестри;

1 ставка – прибиральниці службових приміщень;

1 ставка – сторожа.

З них станом на 31.12.2022 року були заповнені:

1 ставка – директора;

1 ставка – фахівця (консультанта) ІРЦ (вчителя-логопеда);

1 ставка – фахівця (консультанта) ІРЦ (вчителя-реабілітолога);

1 ставка – фахівця (консультанта) ІРЦ (практичного психолога);

0,5 ставки – головного бухгалтера;

1 ставка – прибиральниці службових приміщень;

1 ставка – сторожа.

- Робота інклюзивно-ресурсного центру в період воєнного стану

У період воєнного стану інклюзивно-ресурсний центр, відповідно до змін внесених від 30.08.2022 № 979, до Положення про ІРЦ затверджене постановою КМУ від 12.07.2018 № 545, проводив комплексну оцінку та здійснював системний кваліфікований супровід осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено змінили своє місце проживання. Фахівці ІРЦ надавали інформацію батькам осіб з особливими освітніми потребами, які переїхали на тимчасове місце проживання, про заклади освіти, в яких можна продовжити здобуття освіти та можливість отримання психологічної, соціальної та іншої допомоги. Здійснювалося консультування батьків дітей з ООП щодо особливостей розвитку дитини, організації інклюзивного навчання, проведення комплексної оцінки. Дітям з ООП, надавалися корекційно-розвиткові заняття фахівцями ІРЦ.

На сайті ІРЦ розміщено рекомендації батькам, такі як: «Тілесні техніки боротьби зі стресом для дітей», «Як і чим заспокоїти дитину у сховищі, якщо з собою нічого немає», «Як батькам підтримати дитину в укритті», «Як допомогти дитині впоратися із тривогою».

З метою збереження життя та здоров'я працівників ІРЦ, дітей та їх батьків, в приміщенні ІРЦ облаштовано протирадіаційне укриття, видано накази: «Про організацію роботи в ІРЦ Гвардійської сільської ради на період запровадження воєнного стану», «Про затвердження алгоритму дій фахівців (консультантів) ІРЦ та відповідальної особи під час перебування дітей у приміщенні ІРЦ», «Про проведення евакуації працівників та відвідувачів ІРЦ Гвардійської сільської ради Хмельницької області при оголошені сигналу «Повітряна тривога».

- Матеріально-технічна база ІРЦ

«Інклюзивно-ресурсний центр» Гвардійської сільської ради розташований у двоповерховій будівлі з загальною площею у 1337 кв.м., на першому поверсі. 228, 2 кв.м. облаштовано для роботи центру.

З метою створення належних умов для проведення комплексної оцінки розвитку дітей та корекційно-розвиткової роботи в центрі облаштовано:

- зал засідань фахівців інклюзивно-ресурсного центру;

- кабінет вчителя – логопеда та робоча зона для вчителя-дефектолога;

- кабінет практичного психолога;

- два кабінети для занять з ЛФК;

- кабінет директора;

- приймальня для відвідувачів.

У центрі наявні сучасні меблі та обладнання, а саме: комп'ютерне обладнання (2 ноутбуки, 2 планшети, 3 стаціонарних комп'ютера 2 прінтера, ламінатор, проектор); меблі (шафи для одягу, столики для дітей, парти, стільчики); спеціальне обладнання (конструктори, бізіборди, кінетичний пісок, сенсорна гойдалка, сенсорні м'ячі, велотренажери, бігова доріжка, сухі басейни та ін.).

В центрі створено безпечні умови для роботи фахівців та дітей, закуплено дезінфікуючі засоби, медичні маски, наявний безконтактний термометр, на випадок «Повітряної тривоги» облаштовано протирадіаційне укриття.

З метою укріплення матеріально-технічної бази у 2022 р. було використано 202 858, 15 грн. на облаштування протирадіаційного укриття, а саме: на заміну каналізаційних труб, встановлення санвузла, рукомийника, шпаклювання стін, вирівнювання підлоги, заміну двох дверей. Придбано нову сантехніку для облаштування двох кімнат гігієни в приміщенні ІРЦ.

- Організаційно-методична робота ІРЦ

Інклюзивна освіта дітей з особливими освітніми потребами є одним з фундаментальних напрямів реформування сучасної школи. Здійснення інклюзивної освіти потребує організації належного психолого-педагогічного супроводу усіх учасників освітнього процесу: дітей та дорослих (фахівців різних напрямків, батьків, адміністрації).

Територія обслуговування:

Гвардійська ТГ (засновник)

діти від 0 до 18 років - 936

Лісовогринівецька ТГ (угоду укладено)

діти від 0 до 18 років - 1340

Чорноострівська ТГ (угоду не укладено)

діти від 0 до 18 років - 2466

Всього - 4742 дітей

У цьому році фахівцями центру розроблено такі методичні рекомендації:

Адаптивна фізична культура в закладах загальної середньої освіти (для вчителів ЛФК);

Методичні рекомендації щодо визначення фізичних та функціональних труднощів у дітей шкільного віку;

Методичні рекомендації щодо визначення інтелектуальних, соціоадаптаційних та соціокультурних труднощів у дітей;

Методичні рекомендації щодо визначення навчальних та функціональних (мовленнєвих ) труднощів у дітей шкільного віку;

Психологічна підтримка дітей в період війни;

Рекомендації щодо організації інклюзивного навчання в новому навчальному році.

Інформаційно-просвітницька діяльність та консультативна робота

Особлива увага приділялася просвітнтницькій діяльності педагогів, у зв'язку із змінами в організації інклюзивного навчання. Фахівці ІРЦ тісно взаємодіяли з педагогічними працівниками закладів дошкільної та загальної середньої освіти Гвардійської та Лісовогринівецької громади, з метою раннього виявлення та надання своєчасної психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами, здійснювали підвищення фахової майстерності педагогічних працівників шляхом проведення таких заходів, як:

Семінари – практикуми. У цьому році їх було проведено 4. Два із них проведено для закладів загальної середньої освіти. З теми «Організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти» проводились окремо для закладів Гвардійської та Лісовогринівецької ТГ. Семінари включали в себе багато як теоретичного матеріалу так і практичного. Фахівці намагалися як найширше та доступніше опрацювати із асистентами вчителів та відповідальними за організацію інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, зміни, які відбулися в організації інклюзивного навчання із 1 січня 2022 року та в час військового стану. Опрацьовано було нормативно-правову документацію, методичні рекомендації щодо рівнів підтримки та типів порушень у дітей шкільного віку, особливості прийому заяв та проведення комплексної оцінки розвитку дітей, які є внутрішньо-переміщеними особами, надання корекційно-розвиткових послуг дітям, що є ВПО, індивідуальна програма розвитку.

Інші два семінари були проведені для працівників закладів дошкільної освіти з питань організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти та супроводу дітей, які потребують першого рівня підтримки. В ході роботи семінарів були опрацьовані нормативні документи з питань організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти, розглянуто рівні підтримки та типи порушень у дітей дошкільного віку, оскільки у нас за результатами комплексної оцінки розвитку дітей є діти, про яких ми знаємо, що вони точно потребують першого рівня підтримки, було опрацьовано рекомендації щодо роботи з дітьми, які потребують І рівня підтримки, складання індивідуальної програми розвитку дитини. Фахівцями були надані рекомендації, вправи, методи за допомогою яких вихователі самостійно змогли би визначити, що дитина потребує першого рівня підтримки.

У вересні було проведено інструктивну нараду з керівниками закладів загальної середньої освіти, закладів дошкільної освіти, асистентами вчителів Гвардійської та Лісовогринівецької ТГ з теми «Організація інклюзивного навчання в новому 2022-2023 році». На якій було опрацьовано методичні рекомендації щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами у новому навчальному році.

Фахівці «Інклюзивно-ресурсного центру» приймали участь в командах психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами (21 засідання).

Важливим аспектом діяльності центру є надання консультативно-психологічної допомоги батькам дітей з особливими освітніми потребами та педагогічними працівникам. З цією метою з батьками та педагогічними працівниками проводилися індивідуальні консультації, більшість із них надавалися дистанційно у зв'язку із епідемічною ситуацією в країні. Протягом 2022 року фахівцями центру було надано 675 консультацій, із них 233 – батькам/законним представникам та 422 – педагогічним працівникам, 20 – спеціалісти з питань освіти, начальники відділів освіти спеціалісти фінансового відділу громад. Тематика консультацій з батьками у більшості випадків стосувалася особливостей розвитку дитини відповідно до результатів обстежень та результатів корекційних занять. Педагогічні працівники переважно потребували консультацій щодо порядку організації інклюзивного навчання в освітніх закладах, складання індивідуальної програми розвитку дитини та корекційно-розвиткових занять, психологічної підтримки дітей з особливими освітніми потребами в період війни.

З метою охоплення більшої кількості людей інформація про діяльність центру, новини висвітлювалися на сайті та сторінці у Facebook.

- Інклюзивна освіта

Завдяки проведенню інформаційно-просвітницької діяльності серед педагогічних працівників та батьків у 2022 році збільшилась мережа інклюзивних класів. В 2022 році інклюзивне навчання було організовано в двох закладах Гвардійської громади, це Гвардійський ліцей де у І півріччі інклюзивно навчалися дві дитини у двох класах, а з першого вересня було відкрито ще один інклюзивний клас де розпочав своє навчання хлопчик, який є внутрішньо переміщеною особою. Також вперше було відкрито інклюзивний клас у Немичинецькій ЗОШ І-ІІ ст., де у 5 класі навчається дві дитини з ООП. У освітніх закладах Лісовогринівецької громади у І півріччі інклюзивне навчання було організоване у двох закладах. Одна дитина навчалася у Стуфчинецькій ЗОШ І-ІІІ ст. та три дитини у двох класах навчалися у Лісовогринівецькому ліцеї. В кінці навчального року навчання закінчили 2 дитини Лісовогринівецького ліцею (один клас) та 1 дитина Стуфчинецької ЗОШ І-ІІІ ст. Але з початком нового навчального року у Стуфчинецькій ЗОШ було відкрито уже два нових класи з інклюзивним навчанням де навчається дві дитини, у Лісовогринівецькому ліцеї з вересня місяця працює один інклюзивний клас де продовжує навчання 1 дитина. Корекційно-розвиткові заняття, для дітей яким інклюзивне навчання було організоване з вересня місяця, надавалися фахівцями ІРЦ, у зв'язку із відсутністю фінансування.

Педагогічний патронаж

Педагогічний патронаж у І півріччі був організований у Райковецькій ЗОШ І-ІІІ ст. де навчалася дівчинка з розладами аутистичного спектру та Немичинецькій ЗОШ І-ІІ ст. де навчався хлопчик з порушенням опорно-рухового апарату у поєднанні з інтелектуальними порушеннями, який у цьому році закінчив 9 клас. З нового навчального року на педагогічному патронажі навчається лише одна дитина. Корекційно-розвиткові заняття надаються фахівцями ІРЦ.

Експертно-діагностична діяльність та корекційно-розвиткова робота

Всього у 2022 році, відповідно до заяв та необхідного пакету документів від батьків, зареєстровано 18 дітей, які пройшли комплексну оцінку розвитку дитини. За результатами обстеження підготовлено висновки та розроблено рекомендації щодо освітньої програми, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дитини. Із них 9 дітей дошкільного віку, 9 дітей шкільного віку. Всі висновки занесено в систему. Протягом 2022 року практичним психологом, вчителем-логопедом та вчителем-реабілітологом проведено 384 корекційно-розвиткових заняття для дітей дошкільного та шкільного віку.

Організація роботи з питань раннього втручання

Послуга раннього втручання є надзвичайно актуальною оскільки передбачає раннє виявлення проблем здоров'я дитини, вчасне і оперативне надання допомоги дитині та її сім'ї, що безпосередньо впливає на зниження інвалідизації дитини в майбутньому. Завдання раннього втручання в системі роботи інклюзивно-ресурсного центру – це підвищення можливостей батьків розвивати та виховувати свою дитину, допомога родині та кожному з батьків знаходити й створювати власні ресурси, щоб справлятися з потребами дитини. З метою надання даної послуги у 2022 році було налагоджено співпрацю із Центром первинної медичної допомоги Хмельницького району, фахівці ІРЦ підвищували фаховий рівень через онлайн - семінари («Впровадження послуги раннього втручання в Інклюзивно-ресурсному центрі: можливості та ризики»), а також було проінформовано працівників дошкільних закладів щодо надання консультативної допомоги батькам щодо виявлення труднощів, розвитку та супроводу дітей раннього віку фахівцями ІРЦ.

Підвищення кваліфікаційного рівня та фахової майстерності

Значна увага в центрі приділяється підвищенню професійного рівня фахівців центру. У 2022 році, з метою самоосвіти фахівці та директор центру

стали учасниками багатьох онлайн-семінарів, вебінарів, конференцій та отримали відповідні сертифікати.

Інформаційно-аналітична діяльність

Фахівцями центру велася відповідна документація:

-річний план роботи центру, фахівця;

-щотижневий графік роботи центру, фахівця;

-журнал корекційно-розвиткової роботи;

-журнал консультацій;

-протоколи індивідуальних діагностичних обстежень;

-реєстр дітей, які пройшли комплексну оцінку і перебувають на обліку в ІРЦ;

-реєстр закладів дошкільної, загальної середньої освіти;

-сформовано відповідні папки, згідно затвердженої номенклатури;

Здійснювалася підготовка звітності з питань діяльності ІРЦ.

Проблеми, які виникали у роботі протягом 2022 року

та можливі шляхи їх вирішення

І. Кадрове забезпечення ІРЦ

У 2022 році «Інклюзивно-ресурсний центр» Гвардійської сільської ради не був повністю укомплектований фахівцями згідно затверджених штатів, а лише на 65 % від потреби.

Вакантними залишалися такі ставки:

Фахівець (консультант) ІРЦ (вчитель-дефектолог) -1 ставка;

Фахівець (консультант) ІРЦ (вчитель-логопед) – 1 ставка;

Фахівець (консультант) ІРЦ (практичний психолог) – 1 ставка;

Медична сестра – 0,5 ставки.

ІІ. Співпраця із громадами

У 2022 році не було підписано угоди про співпрацю із Чорноострівською ОТГ. На підставі листа Чорноострівської селищної ради про надання послуг ІРЦ, виконкомом Гвардійської с/р прийняте рішення про підписання угоди про співпрацю громад. Створено робочу групу, яка розпочала роботу щодо офіційного підписання угоди про співпрацю.

Основні завдання

діяльності інклюзивно-ресурсного центру на 2023 рік

І. Інформаційно-аналітична та експертно-діагностична діяльність

1.1.Продовжувати виявлення дітей, які мають особливі освітні потреби і належать до групи ризику, щодо виникнення труднощів у здобутті освіти, проводити комплексну оцінку з метою визначення особливих освітніх потреб дитини.

1.2. Здійснювати облік дітей з особливими освітніми потребами, поповнювати банки даних про загальну кількість їх в громадах та окремо за видами порушень, аналізувати основні тенденції та існуючі в районі можливості задоволення їх освітніх потреб.

1.3.Вести реєстр дітей, які пройшли комплексну оцінку і перебувають на обліку в інклюзивно-ресурсному центрі.

1.4.Здійснювати раннє виявлення дітей з порушеннями в розвитку і забезпечувати їх кваліфікованою допомогою в ранньому і дошкільному віці.

1.5. Проводити моніторинг динаміки розвитку дітей з особливими освітніми потребами шляхом взаємодії з їх батьками (законними представниками) та закладами освіти, в яких вони навчаються.

1.6. Координація роботи з питань організації навчання дітей з ООП. Забезпечення дотримання вимог законодавства щодо міжвідомчої взаємодії спеціальних шкіл, класів закладів дошкільної, загальної середньої освіти області, в тому числі особливостей роботи центру під час воєнного стану.

1.7. Організація навчання дітей з ООП, які навчаються у закладах професійної (професійно-технічної освіти).

1.8. Участь у реформуванні закладів інституційного догляду та виховання дітей в галузі освіти області.

1.9. Провадження послуги раннього втручання на базі ІРЦ області.

1.10. Про налагодження контактів ІРЦ області з профільними вітчизняними та міжнародними агенціями, громадськими організаціями, що опікуються питаннями освіти осіб з ООП.

ІІ. Інформаційно-просвітницька діяльність

2.1.Надавати практичну та консультативну допомогу шкільним, дошкільним командам психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

2.2. Провести:

2.2.1. Семінар-практикум для керівників закладів загальної середньої освіти «Організація інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти по новому» (Чорноострівська ТГ);

2.2.2. Семінар-практикум для керівників закладів дошкільної освіти «Організація інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти по новому» (Чорноострівська ТГ);

2.2.3. Семінар-практикум для практичних психологів «Профілактика ПТСР: практичні інструменти»;

2.2.4. Семінар-практикум вчителів фізичної культури, ЛФК на тему: «Адаптивна фізична культура для дітей з ООП»;

2.2.5. Майстер-клас для батьків «Ігрова артикуляційна гімнастика, як засіб формування звукової культури мовлення дитини дошкільного віку»;

2.2.6. Інструктивно-методична нарада з питань організації інклюзивного навчання в закладах освіти у 2023-2024 н.р.

ІІІ. Методична підтримка інклюзивного навчання

3.1. Розробити буклети з методичними рекомендаціями:

- Методичні рекомендації вихователям щодо формування у дітей правильного мовлення;

- Методичні рекомендації щодо адаптації до шкільного життя дітей з ООП;

- Методичні рекомендації «Впровадження та застосування розумного пристосування для дітей з ООП в закладах освіти».

ІV. Підвищення кваліфікаційного та фахової майстерності фахівців ІРЦ

4.1.Залучити фахівців ІРЦ до участі у заходах організованих Департаментом освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації та Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти, а також авторських семінарів, вебінарів, тренінгів.

V. Кадрове забезпечення

5.1.Доукомплектувати штати згідно затвердженого штатного розпису на 2023 рік технічними працівниками: 0,5 ставки медичної сестри, 0,5 ставки кочегара.

VІ. Матеріально-технічна база ІРЦ

Заміна газових котлів у приміщенні теплогенераторної;

Повірка газового лічильника;

6.3. Заміна сантехніки у двох кімнатах гігієни в приміщенні ІРЦ;

6.4. Проведення просочення дерев'яних конструкцій горища.

6.5. Косметичний ремонт у кабінетах фахівців.

Директор ІРЦ                                                                                                                                  Олена БОДНАР

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати