ЗВІТ ЗА 2021 РІК

Звіт директора

про роботу Хмельницького районного інклюзивно-ресурсного центру

 Гвардійської сільської ради за 2021 рік

Відповідно до рішення 22 сесії Гвардійської сільської ради від 20.10.2017 року № 16 створено Хмельницький районний інклюзивно-ресурсний центр Гвардійської сільської ради, який розташований за адресою Хмельницький р-н, с.Райківці, вул.Паркова,1.

У своїй діяльності інклюзивно-ресурсний центр керується Конституцією України, Конвенцією про права осіб з інвалідністю, Законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про дошкільну освіту", Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр", іншими актами законодавства та Статутом.

Засновником Хмельницького районного інклюзивно-ресурсного центру Гвардійської сільської ради є Гвардійська сільська рада.

І. Кадрове забезпечення ІРЦ

Відповідно до затвердженого штатного розпису на 2021 рік кількість відкритих ставок становить 10 одиниць, з них:

1 ставка - директора;

1 ставка - вчителя-дефектолога;

2 ставки - вчителя - логопеда;

2 ставки - практичного психолога;

1 ставка - вчителя-реабілітолога;

0,5 ставки - гол.бухгалтера;

0,5 ставки - медичної сестри;

1 ставка - прибиральника службових приміщень;

1 ставка - сторожа.

З них у 2021 року були заповнені:

1 ставка - директора;

1 ставка - вчителя-логопеда;

1 ставка - вчителя-реабілітолога;

1 ставка - практичного психолога;

0,5 ставки - гол.бухгалтера;

1 ставка - прибиральника службових приміщень;

1 ставка - сторожа.

У зв'язку із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами» від 21 липня 2021 року № 765 були внесені зміни до установчих документів Хмельницького районного інклюзивно-ресурсного центру Гвардійської сільської ради, а саме:

  • Відповідно до рішення сесії Гвардійської сільської ради від 23 листопада 2021 року № 10 «Про зміну назви та затвердження Статуту комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Гвардійської сільської ради Хмельницької області.
  • назву Хмельницький районний інклюзивно-ресурсний центр Гвардійської сільської ради змінено на «Інклюзивно-ресурсний» центр Гвардійської сільської ради Хмельницької області;
  • затверджено Статут у новій редакції;
  • отримано Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань(сформовано виписку державним реєстратором 21.12.21) ;
  • змінено печатку.
  • Відповідно до рішення сесії Гвардійської сільської ради від 08 грудня 2021 року № 8 «Про затвердження штатного розпису та графіку роботи комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Гвардійської сільської ради Хмельницької області на 2021 рік»:
  • затверджено режим роботи центру;
  • затверджено штатний розпис відповідно до Зміни № 10 до національного класифікатора ДК 003:2010 (Наказ Мінекономіки України від 25.10.2021 № 810-21 «Про затвердження Зміни № 10 до національного класифікатора ДК 003:2010»).
  • Відповідно до рішення сесії Гвардійської сільської ради від 08 грудня 2021 року № 7 «Про затвердження Положення про проведення конкурсу на посаду директора комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Гвардійської сільської ради Хмельницької області:

- затверджено Положення про конкурс.

  • Відповідно до рішення сесії Гвардійської сільської ради від 23 грудня 2021 року № 5 «Про затвердження штатного розпису та режиму роботи «Інклюзивно-ресурсного центру» Гвардійської сільської ради Хмельницької області на 2022 рік»:
  • затверджено режим роботи центр на 2022 рік;
  • затверджено штатний розпис на 2022 рік.

ІІ. Матеріально-технічна база ІРЦ

ІРЦ Гвардійської сільської ради розташований у двоповерховій будівлі з загальною площею у 1337 кв.м., на першому поверсі. 228, 2 кв.м. облаштовано для роботи центру.

З метою створення належних умов для проведення комплексної оцінки розвитку дітей та корекційно-розвиткової роботи в центрі облаштовано:

- зал засідань фахівців інклюзивно-ресурсного центру;

- кабінет вчителя - логопеда та робоча зона для вчителя-дефектолога;

- кабінет практичного психолога;

- два кабінети для занять з ЛФК;

- кабінет директора;

- приймальня для відвідувачів.

У центрі наявні сучасні меблі та обладнання, а саме: комп'ютерне обладнання (2 ноутбуки, 2 планшети, 3 стаціонарних комп'ютера 2 принтера, ламінатор, проектор); меблі (шафи для одягу, столики для дітей, парти, стільчики); спеціальне обладнання (конструктори, бізіборди, кінетичний пісок, сенсорна гойдалка, сенсорні м'ячі, велотренажери, бігова доріжка, сухі басейни та ін.).

З метою укріплення матеріально-технічної бази у 2021 р. було використано 31 316,00 грн. з місцевого бюджету на потреби ІРЦ. Проведено Державну будівельну експертизу щодо реконструкції тепло генераторної, встановлено вузол дистанційного обліку газу, закуплено господарський інвентар, проведено косметичний ремонт у кабінетах, приміщенні теплогенераторної, фахівців 100% забезпечено канцтоварами.

Із залишків освітньої субвенції з обласного бюджету, на суму 21 992,90 грн., було закуплено стілець-вертикалізатор та дидактичне обладнання для фахівців (розвиваючі конструктори, дидактичні картки та ін..)

ІІІ. Організаційно-методична робота ІРЦ

Інклюзивна освіта дітей з особливими освітніми потребами є одним з фундаментальних напрямів реформування сучасної школи. Здійснення інклюзивної освіти потребує організації належного психолого-педагогічного супроводу усіх учасників освітнього процесу: дітей та дорослих (фахівців різних напрямків, батьків, адміністрації). У 2021 році Хмельницький районний інклюзивно-ресурсний центр Гвардійської сільської ради співпрацював за укладеними угодами із Лісовогринівецькою територіальною громадою.

Відповідно до постанов Державного санітарного лікаря України в центрі створено безпечні умови для роботи фахівців та дітей у період карантину, закуплено дезінфікуючі засоби, медичні маски, рукавички, паперові рушники, рідке мило, наявний безконтактний термометр, щоденно проводиться температурний скринінг із занесенням показників у журнал. Фахівці ІРЦ проводять корекційно-розвиткові заняття із використанням індивідуальних засобі захисту.

У зв'язку із карантинними обмеженнями, які діяли протягом року фахівці організовували свою роботу на платформі ZOOM та Googl meet для проведення онлайн-зустрічей, а також продовжували працювати вайбер-групи для педагогів.

У період встановленого жорсткого карантину комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дітей не проводилася.

ІV. Інформаційно-просвітницька діяльність та консультативна робота

ІРЦ взаємодіє з педагогічними працівниками закладів дошкільної та загальної середньої освіти з метою раннього виявлення та надання своєчасної психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами, здійснювала підвищення фахової майстерності педагогічних працівників шляхом проведення таких заходів:

  • семінар-практикум - 2 (для асистентів вчителів та практичних психологів, на тему «Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами. Формування толерантного ставлення до дітей з особливими освітніми потребами. Рівні права для всіх», «Співпраця асистента вчителя із вчителем - логопедом та практичним психологом у подоланні вад усного та писемного мовлення дітей, які перебувають на інклюзивному навчанні»);
  • майстер - клас для батьків «Розвиваємо мовлення дітей вдома»;
  • 2 інструктивно-методичних наради для членів команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП;
  • тематична консультація для вчителів лікувальної фізкультури та «Ритміки» на тему «Створення умов для сенсомоторного розвитку дитини з ООП».

Підготовлено методичні рекомендації:

  • для вчителів фізичної культури: «Фізична культура, як інклюзивне середовище»;
  • «Організація додаткових корекційно-розвиткових занять з дітьми з ООП практичним психологом закладу освіти»;
  • методичні рекомендації щодо підготовки документів та проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей;
  • методичні рекомендації та вимоги до підготовки та проведення занять з мовленнєвого спілкування з дітьми раннього та дошкільного віку.

Фахівці Хмельницького районного інклюзивно-ресурсного центру (за запитом) приймали участь в командах психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами.

Важливим аспектом діяльності центру є надання консультативно-психологічної допомоги батькам дітей з особливими освітніми потребами та педагогічними працівникам. З цією метою з батьками та педагогічними працівниками проводилися індивідуальні консультації, частина із них надавалися дистанційно у зв'язку із епідемічною ситуацією в країні. Протягом 2021 року фахівцями центру було надано 506 консультацій, із них 243 - батькам/законним представникам та 247 - педагогічним працівникам, 16 - іншим. Консультації фіксувалися у журналі консультацій. Тематика консультацій з батьками у більшості випадків стосувалася особливостей розвитку дитини відповідно до нозологій, результатів комплексного обстеження когнітивної та емоційно-вольової сфер, мовленнєвого та фізичного розвитку. Педагогічні працівники переважно потребували консультацій щодо порядку організації інклюзивного навчання в освітніх закладах, складання індивідуальної програми розвитку дитини та розподілу корекційно-розвиткових занять.

У порівнянні із 2021 роком в 2020 році кількість класів з інклюзивним навчанням збільшилася на один клас в Лісовогринівецькому ліцеї.

З метою охоплення більшої кількості людей про діяльність центру, новини висвітлювалися на сайті та сторінці у Facebook.

V. Експертно-діагностична діяльність та корекційно-розвиткова робота

Всього у 2021 році, відповідно до заяв та необхідного пакету документів від батьків, зареєстровано 16 дітей, які пройшли комплексну оцінку розвитку дитини. За результатами обстеження підготовлено висновки та розроблено рекомендації щодо освітньої програми, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дитини. Із них 11 дітей дошкільного віку, 5 дітей шкільного віку.

Протягом 2021 року практичним психологом, вчителем-логопедом та вчителем-реабілітологом проведено 916 корекційно-розвиткових заняття для дітей дошкільного та шкільного віку. У період жорсткого карантину заняття проводились дистанційно.

VІ. Підвищення кваліфікаційного рівня та фахової майстерності

Значна увага в центрі приділяється підвищенню професійного рівня фахівців центру. У 2021 році, з метою самоосвіти фахівці та директор центру

стали учасниками багатьох онлайн-семінарів, вебінарів, конференцій (Семінари: «Категорії труднощів та рівні підтримки в навчанні дітей з ООП», «Діагностичний інструментарій практичного психолога в інклюзивно -ресурсному центрі», «Співпраця ІРЦ з закладами освіти», «Організація діяльності команди психолого-педагогічного супроводу в умовах інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти», «Особливості корекційної допомоги дітям з розладами спектру аутизму», «Інклюзія в громадах», семінар-тренінг з питань встановлення рівня підтримки дітям з ООП, Всеукраїнська науково-практична конференція «Рівні серед рівних: інноваційні підходи до навчання дітей з особливими освітніми потребами» та багато інших) та отримали відповідні сертифікати.

VІІ. Інформаційно-аналітична діяльність

Фахівцями центру велася відповідна документація:

-план роботи фахівця (річний, місячний, тижневий);

-графік роботи;

-журнал корекційно-розвиткової роботи;

-журнал консультацій;

-протоколи індивідуальних діагностичних обстежень;

-сформовано відповідні папки, згідно затвердженої номенклатури;

-реєстр дітей, які пройшли комплексну оцінку і перебувають на обліку в ІРЦ;

-реєстр закладів дошкільної, загальної середньої освіти;

- реєстр фахівців, які надають психолого-педагогічні, корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами;

Здійснювалася підготовка звітної інформації про результати діяльності ІРЦ для засновника, відповідного структурного підрозділу з питань діяльності ІРЦ.

Проблеми, які виникали у роботі протягом 2021 року

та можливі шляхи їх вирішення

І. Кадрове забезпечення ІРЦ

У 2021 році Хмельницький районний інклюзивно-ресурсний центр Гвардійської сільської ради не був повністю укомплектований фахівцями згідно затверджених штатів, а лише на 60 % від потреби.

Вакантними залишалися такі ставки:

  • вчитель-дефектолог -1 ставки;
  • вчитель-логопед - 1 ставка;
  • практичний психолог - 1 ставка;
  • медична сестра - 0,5 ставки.

Тому у 2022 році роботу щодо укомплектування штатів буде продовжено, шляхом подання оголошень на вакантні посади у газету, розміщення оголошення на сайті центру.

ІІ. Співпраця із громадами

У 2021 році не було підписано угоди про співпрацю із Розсошанською та Чорноострівською громадами. Тому у 2022 році буде продовжено роботу щодо налагодження співпраці ІРЦ з громадами, шляхом популяризації інклюзивної освіти, презентації роботи центру.

Основні завдання

діяльності інклюзивно-ресурсного центру на 2022 рік

І.Інформаційно-аналітична та експертно-діагностична діяльність

1.1.Продовжувати виявлення дітей, які мають особливі освітні потреби і належать до групи ризику, щодо виникнення труднощів у здобутті освіти, проводити комплексну оцінку з метою визначення особливих освітніх потреб дитини.

1.2. Здійснювати облік дітей з особливими освітніми потребами, поповнювати банки даних про загальну кількість їх в громадах та окремо за видами порушень, аналізувати основні тенденції та існуючі в районі можливості задоволення їх освітніх потреб.

1.3.Вести реєстр дітей, які пройшли комплексну оцінку і перебувають на обліку в інклюзивно-ресурсному центрі;

1.4.Здійснювати раннє виявлення дітей з порушеннями в розвитку і забезпечувати їх кваліфікованою допомогою в ранньому і дошкільному віці.

1.5. Проводити моніторинг динаміки розвитку дітей з особливими освітніми потребами шляхом взаємодії з їх батьками (законними представниками) та закладами освіти, в яких вони навчаються.

1.6. Створення консультативного пункту на базі ІРЦ з питань раннього виявлення дітей з особливими потребами.

ІІ. Інформаційно-просвітницька діяльність

2.1.Надавати практичну та консультативну допомогу шкільним, дошкільним командам психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

2.2. Провести:

2.2.1. Семінар-практикум для керівників закладів загальної середньої освіти «Організація інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти по новому» (Гвардійська ТГ);

2.2.2. Семінар-практикум для керівників закладів дошкільної освіти «Організація інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти по новому» (Гвардійська ТГ);

2.2.3. Семінар-практикум для керівників закладів загальної середньої освіти «Організація інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти по новому» (Лісовогринівецька ТГ);

2.2.4. Семінар-практикум для керівників закладів дошкільної освіти «Організація інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти по новому» (Лісовогринівецька ТГ);

2.2.5. Круглий стіл для практичних психологів на тему: «Організація першого рівня підтримки в закладах освіти»;

2.2.6. Семінар-тренінг вчителів фізичної культури, ЛФК, «Ритміки» на тему: «Адаптивна фізична культура в закладах загальної середньої освіти»;

2.2.7. Семінар-практикум вихователів ЗДО на тему: «Визначення мовленнєвих труднощів у дітей дошкільного віку»;

2.2.8. Інструктивно-методична нарада з питань організації інклюзивного навчання в закладах освіти у 2022-2023 н.р.

ІІІ. Методична підтримка інклюзивного навчання

3.1. Розробити буклети з методичними рекомендаціями:

- Методичні рекомендації щодо визначення фізичних та функціональних труднощів у дітей;

- Методичні рекомендації щодо визначення інтелектуальних, соціоадаптаційних та соціокультурних труднощів у дітей;

- Методичні рекомендації щодо визначення навчальних та функціональних (мовленнєвих) труднощів у дітей.

ІV. Підвищення кваліфікаційного та фахової майстерності фахівців ІРЦ

4.1.Залучити фахівців ІРЦ до участі у заходах організованих Департаментом освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації та Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти, а також авторських семінарів, вебінарів, тренінгів.

V.Кадрове забезпечення

5.1.Доукомплектувати штати згідно затвердженого штатного розпису.

VІ. Матеріально-технічна база ІРЦ

6.1. Здійснити просочення дерев'яних конструкцій вогнетривкими засобами;

6.2. Косметичний ремонт у кабінетах фахівців.

Директор ІРЦ                                                     Олена БОДНАР

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати